JUBILEUSZ 20-LECIA XXIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

IM. NAUCZYCIELI TAJNEGO NAUCZANIA


OBCHODZONY W ROKU 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

 

20 lat XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie

ŚWIĘTO SZKOŁY W KURIERZE LUBELSKIM

 

AKTUALNY HARMONOGRAM OBCHODÓW JUBILEUSZU

18 PAŹDZIERNIKA 2018 R. [ CZWARTEK]

- GODZ. 10.00 - JUBILEUSZOWA MSZA ŚWIĘTA W KOŚCIELE BŁ. BPA WŁADYSŁAWA GORALA UL. POPIEŁUSZKI 28b
- 11.00 - UROCZYSTY PRZEMARSZ, W KOLUMNIE, DO SZKOŁY
- 11.30 - SZKOLNE UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZOWE
- 13.00- ZWIEDZANIE SZKOŁY ORAZ OKOLICZNOŚCIOWYCH WYSTAW I EKSPOZYCJI

19 PAŹDZIERNIKA 2018 R. [PIĄTEK] - DZIEŃ ABSOLWENTA

- GODZ. 12.00 - UROCZYSTA AKADEMIA DLA NAUCZYCIELI, ABSOLWENTÓW I UCZNIÓW XXIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. NAUCZYCIELI TAJNEGO NAUCZANIA W LUBLINIE
- 13.00 - KOLEŻEŃSKIE SPOTKANIA W SALACH LEKCYJNYCH
- 14.00 - ZWIEDZANIE SZKOŁY ORAZ OKOLICZNOŚCIOWYCH WYSTAW I EKSPOZYCJI

PATRONATY HONOROWE:

 

Godzina wychowawcza z patronem

 

Uczniowie klasy 2a o profilu dziennikarsko-artystycznym wzięli udział w projekcie "Rodzina z Lublina" zorganizowanym przez dziennikarzy Radia Lublin. W ramach projektu licealiści poznawali techniki nagrywania i montowania dźwięków, techniki prowadzenia wywiadu, zbierali i selekcjonowali materiał, który potem owocował gotowymi audycjami radiowymi. Jedną z nich przygotowała Natalia Skoczylas, zainspirowana prelekcją Nauczyciela Tajnego Nauczania, pana Bolesława Błaszczuka.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.

 

 

"100 fasolek na stulecie niepodległości"

 

Fasola z orzełkiem (znana również pod nazwą fasoli niepodległości) znajduje się na polskiej liście produktów tradycyjnych. Na białych nasionach widać ciemnoczerwone znaki, które kształtem przypominają orzełka z rozpostartymi skrzydłami. Czasem znamię jest większe i układa się w orła w koronie.
To stara, odporna odmiana fasoli. Jak stara i skąd dokładnie pochodzi – nie wiadomo. Ma bardzo trwałe cechy gatunkowe, nie zmienia kształtu i wyglądu, nie krzyżuje się z innymi odmianami. Jest też łatwa w uprawie i odporna na szkodniki.
Współcześnie dokonano ponownego odkrycia tego warzywa na Sądecczyźnie w 2007 r., gdzie według przekazów ustnych trafiła z dawnych Kresów Wschodnich.

 

 

W XIX w. fasola stała się narzędziem walki z zaborcami. Dla wielu Polaków obowiązkiem stało się przygotowanie z niej przynajmniej jednej potrawy wigilijnej. Za jej uprawę groziły jednak represje, podobno w zaborze rosyjskim karą mogła być nawet zsyłka na Sybir. Z tego powodu była sadzona w tajemnicy, np. pośród ziemniaków, tak by była jak najmniej widoczna.

Fasola z orzełkiem to piękny i oryginalny symbol patriotyczny. Była ona wyrazem tęsknoty za niepodległą ojczyzną, a jednocześnie narzędziem choćby cichego oporu i sprzeciwu wobec zaborców. Rok 2018, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości jest doskonałym momentem na przypomnienie dawnych polskich zwyczajów, a wśród nich przygotowywania potraw z tego wyjątkowego warzywa.

 

 

 

9 listopada 2018 r. młodzież z klasy 3 a zorganizowała w naszej szkole poczęstunek w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Uczniowie przygotowali wyjątkową sałatkę. Jej głównym składnikiem była fasolka z orzełkiem ze szkolnej uprawy. Można było też spróbować czegoś słodkiego m.in. pysznych biało-czerwonych babeczek.